W każdym człowieku tkwią właściwie trzej ludzie: jeden, który mówi, drugi, który słucha, trzeci, który umie milczeć...

„Bezużyteczną rzeczą jest uczyć się, lecz nie myśleć,
a niebezpieczną myśleć, a nie uczyć się niczego”

XX Zlot Szkół Reymontowskich w Stróżewie

   Przedstawiciele naszego Gimnazjum: Joanna Misiak, Natalia Frach, Małgorzata Stępień i Kamil Gębicz oraz nauczyciele: p. Iwona Binkowska-Antoszczyk i p. Izabela Marcinkowska uczestniczyli w jubileuszowym XX Zlocie Szkół Reymontowskich w Stróżewie w powiecie płońskim. W XII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Mówimy Reymontem” szkołę reprezentowała uczennica klasy IIIb Eliza Sukiennik. Pierwszy dzień – 23.09.2016 r. (piątek) jak zwykle uroczysty, zaproszeni goście z województwa mazowieckiego, uczestnicy zlotu, goście z Kanady wzięli udział w prezentacji pocztów sztandarowych i prezentacji szkół. Małgosia Stępień, uczennica klasy Ia przygotowała wiersz, do którego napisała melodię i jej gitarowo-wokalny występ bardzo spodobał się publiczności. Ogniska, dyskoteki i biesiady kończyły każdy z dwóch dni zlotu. W sobotę po śniadaniu i konkursie recytatorskim zwiedziliśmy stadninę koni arabskich Al. Khalediah w Nowych Wrońskich i niesamowicie bawiliśmy się przy muzyce zespołu „Wiecznie Młodzi”. Zlot tradycyjnie zakończyła niedzielna msza święta z udziałem pocztów sztandarowych. Honorowymi gośćmi zlotu, a także członkami jury konkursu recytatorskiego byli: pani Emilia Krakowska i pan Tomasz Kozłowicz – znani polscy aktorzy. Mamy nadzieję, że z naszymi przyjaciółmi z rodziny szkół noszących imię Wł. St. Reymonta spotkamy się w następnym roku w Zawidzu Kościelnym.

 


 

Lekcje bankowości z BAKCYL - em

Uczniowie naszego gimnazjum w dniu 20 września, uczestniczyli w interaktywnych lekcjach z zakresu edukacji finansowej, dostosowanych do ich potrzeb i oczekiwań. Zajęcia przeprowadził Pan Rafał Dębski - pracownik banku ESbank w Radomsku.

Lekcja „Moje pieniądze”.

   Zarządzanie pieniędzmi dotyczy każdego z nas. Umiejętność odpowiedzialnego zarządzania pieniędzmi nabiera znaczenia już w wieku dorastania, a staje się bardzo ważna w momencie opuszczania szkoły. Warto wiedzieć, skąd biorą się nasze pieniądze (dochód) i na co je wydajemy (wydatki). Ta lekcja uczy podstawowych zasad prawidłowego budżetowania, w tym planowania i kontroli wydatków osobistych. Wprowadza uczniów w świat codziennych finansów osobistych.

Lekcja „Pożyczaj z głową”

ukazała uczniom, jak we właściwy sposób korzystać z kredytów. W swoim życiu człowiek decyduje się na określone inwestycje (zakup mieszkania, domu, etc.) i ponosi różnorakie wydatki (kupno samochodu, podróże, sprzęty domowe, ubranie, etc.), które często wiążą się z zadłużeniem. Produkty kredytowe są efektywnym narzędziem realizacji naszych celów, jeśli są użyte prawidłowo. Mogą też spowodować olbrzymie szkody w finansach osobistych, jeśli są wykorzystane nieprawidłowo lub nadużywane.
   Projekt BAKCYL to stały proces przekazywania młodzieży, przez pracowników bankowych, praktycznej wiedzy finansowej i umiejętności wykorzystywania usług finansowych, tak aby ułatwić im świadomy i pomyślny start w dorosłe życie w nowoczesnym społeczeństwie. Warszawski Instytut Bankowości wraz z partnerami podjął inicjatywę stworzenia strategicznego, długofalowego partnerstwa firm i instytucji sektora bankowego w Polsce pod hasłem „Bankowcy dla edukacji finansowej młodzieży”, BAKCYL.

 


 

Wybory do SU 2016/2017
   W dniu 14 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie. Uczniowie zdecydowali, kto będzie ich reprezentował w roku szkolnym 2016/17.
Skład Samorządu Uczniowskiego (SU) na rok szkolny 2015/16:
Nikodem Podsiadły (klasa III a) – przewodniczący SU,
Julia Sołtys (klasa III c) – zastępca przewodniczącego SU,
Kamil Gębicz (klasa III b) – skarbnik SU,
Kinga Karasińska (klasa II a) – sekretarz SU,
Bartłmiej Bednarz (klasa I c) – członek SU,
Marcel Kozłowski (klasa II b) – członek SU,
Paweł Oleszczyk (klasa II d) – członek SU.

Agnieszka Retkiewicz

 


 

XVIII Rajd „Linią Obrony 30 DP” w Szczercowie

   W dniu 10 września 2016 roku członkowie SK PTSM pod opieką p. Ilony Ziemby wzięli udział w XVIII Rajdzie „Linią Obrony 30 DP” w Szczercowie. Podczas wędrówki drużyna w składzie: Łucja Tkacz, Kinga Wysocka, Daria Gajda, Filip Anszperger, Weronika Zięba oraz Brunon Kukieła wysłuchała prelekcji historycznej przygotowanej przez starszych kolegów oraz zaproszonego gościa p. Bernarda Zboińskiego. Uczniowie poznali historię bohaterów tragicznego września 1939r. Zobaczyli schrony w Lubcu i Magdalenowie, pomaszerowali okopami. Organizatorzy zadbali o bardzo miłą atmosferę; przygotowali ciekawe konkursy, w których członkowie PTSM bardzo chętnie wzięli udział: plastyczny, historyczny, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz profilaktyczny. Na koniec wszyscy uczestnicy rajdu zostali zaproszeni na poczęstunek, a następnie dokonano podsumowania rajdu i wręczono nagrody oraz dyplomy dla laureatów konkursów. I miejsce w konkursie wiedzy historycznej o gminie Szczerców zdobył Brunon Kukieła.

Gratulujemy!

 


 

Gimnazjaliści czytają „Quo vadis”

   W sobotę 03.09.2016 r. troje uczniów naszej szkoły brało udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. W tym roku zgromadzeni z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej czytali powieść polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Uczniowie klas drugich: Oliwia Ciesielska, Daria Gajda i Filip Anszperger oraz pani Izabela Marcinkowska zaprezentowali fragmenty rozdziałów XIII i LXXI, które informują czytelnika o umowie zawartej między Markiem Winicjuszem i Chilonem Chilonidesem oraz pokazują ostatnią drogę świętego Piotra. Spotkanie zostało zwieńczone ponad godzinną rozmową z aktorami Piotrem Pręgowskim i Ewą Kuryło. Zaproszeni goście odpowiadali na zadawane pytania i opowiadali anegdoty z różnych planów filmowych m.in. z planów seriali „Ranczo”, „Zmiennicy” i „Plebania”.

 


 

Wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2016/2017

   W dniu 2 września 2016 r. zostały przeprowadzone wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz jego zastępcy. W głosowaniu wzięło udział 208 uczniów naszego Gimnazjum. Wśród oddanych głosów było 206 głosów ważnych oraz 2 głosy nieważne. W wyniku przeprowadzonych wyborów opiekunem Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2016/2017 została p. Agnieszka Retkiewicz (40 oddanych głosów), natomiast jej zastępczynią – p. Małgorzata Bugajska (33 deklarowane głosy).
   Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja, składająca się z uczniów: Maria Bindas (klasa III c), Natalia Frach (klasa III a), Marcel Kozłowski (klasa II b), Svenja Mikłaszewska (klasa III c), Julia Sołtys (klasa III c), Marta Stępień (klasa III c) oraz Kacper Węglarski (klasa II c).
   Wybranym opiekunom Samorządu Uczniowskiego życzymy powodzenia i zapału do pełnienia nowych obowiązków.

Opiekun SU 2015/2016: Agnieszka Reszka.

 


 

Rok szkolny 2016/2017 rozpoczęty
   01 września w Naszym Gimnazjum miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. W inauguracji wzięła udział cała społeczność szkolna, nauczyciele oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Kleszczów Pan Sławomir Chojnowski, Wiceprezes Zarządu Fundacji Rozwoju gminy Kleszczów Pani Beata Michalczyk, Kierownik Posterunku Policji w Kleszczowie asp. Szt. Jarosław Popławski, pracownik Urzędu Gminy Pani Renata Szczekocka oraz ks. Krzysztof Góral proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej. Pan dyrektor Ryszard Ciągło powitał przybyłych gości, nauczycieli oraz uczniów gimnazjum. Szczególnie gorąco powitał uczniów klas pierwszych, rozpoczynających naukę w nowej szkole. Pan dyrektor życzył wszystkim uczniom zapału do nauki i sukcesów w nowym roku szkolnym oraz wytrwałości w dążeniu do celu. W swoim przemówieniu zawarł cytat Platona „Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi”. Niech to będzie motto dla wszystkich uczniów, szczególnie trzecioklasistów, którzy w tym roku zmierzą się z egzaminem gimnazjalnym.

 


 

***
   Inauguracja roku szkolnego 2016/17 odbędzie się w dniu 01.09.2015 r. (czwartek) o godzinie 8:00 w auli Solparku. Uczniowie zostaną dowiezieni do szkoły na godzinę 7:45, a odwiezieni około godziny 8:45.
   Msza święta - o Boże błogosławieństwo - w intencji uczniów, nauczycieli i wychowawców odbędzie się w kościele parafialnym p.w. NMP Anielskiej w Kleszczowie 01 września, o godzinie 16:00.